Levilágítóm története úgy kezdődött hogy építettem egy Cree LED-es levilágítót, amit egy íróasztalban helyeztem el (az asztallap kivágásában egy fénymásoló üvege volt). Kezdetben tökéletesen működött, de egy napon mindkét LED elfüstölt.
Ekkor döntöttem el, hogy a következő levilágítóm már nem lesz ilyen érzékeny. Választásom a BLB fénycsőre esett és építettem egy 10 csöves, kétoldalas, kb. 5 kg (!) súlyú dobozt. Ez már PIC-es időzítővel volt ellátva, de még mindig túl nagynak és nehéznek találtam.
Az egyik oldalon olvastam a Superflux UV LED-ről és megérett bennem az elhatározás, hogy a következő levilágítóm már ilyen fényforrással fog működni. A Praktikerben találtam alu koffert, ami méretben megfelelt és már el is kezdődhetett az építés.
Az áramkörben van egy-két érdekesség: a 230V átalakítása 12V-ra nem trafóval hanem kapcsolóüzemű táppal történik (12V-os, 70W-os halogén inverter). Mivel az inverter magas frekvencián dolgozik, az egyenirányítást PC tápból bontott dupla diódákkal oldottam meg (a normál Greatz nagyon melegedett a próbák alatt).
Maga az áramkör rendkívül egyszerű. Mint a rajzon is látszik az összes ellenállás 1k, a kvarc 4Mhz, kondenzátorai pedig 22pF értékűek. A működésről röviden: négy nyomógombbal vezérelhető. perc másodperc indítás nullázás Opcióként egy ajtókapcsoló használata is lehetséges(a program tudja kezelni). Ha ezt bekötjük, az ajtó nyitásakor megáll az időzítő, kikapcsol a világítás. Amikor visszacsukjuk a tetőt, minden folytatódik onnan, ahol abbamaradt.
Fontos! Az időzítő nem indul el, amíg az ajtókapcsoló bemenet (az RA4) nincs testre kapcsolva! Néhány kép az általam épített készülékről:
Befejezésül sok sikert kívánok az utánépítéshez! Ez volt az a levilágítóm amit már sajnálom hogy eladtam .. bash [ 78.92.180.118 (HU) ] Ha kérdésed van a levilágítós témában megválaszoljuk..